AB’den Microsoft’a Kural İhlali Suçlaması

Avrupa Birliği (AB), teknoloji devi Microsoft’u, Teams adlı sohbet ve çevrim içi toplantı platformunu Office ile birleştirerek rekabet kurallarını ihlal etmekle suçladı.

AB Komisyonu, ABD merkezli şirkete, Teams’in Office 365 ve Microsoft 365 paketleri içinde sunulmasıyla rekabeti bozduğu gerekçesiyle resmi olarak suçlama yönlendirdi.

AB’NİN REKABET KURALLARINA AYKIRI

Komisyon’un açıklamasında, Microsoft’un kendi ürünü Teams’i diğer popüler uygulamalarla paketleyerek rakip platformlara dezavantaj sağladığı ve bu durumun AB’nin rekabet kurallarına aykırı olduğu belirtildi.

Microsoft’un Teams’i müşterilere seçenek sunmadan kendi platformuna avantaj sağladığı ve bu şekilde rakiplerine karşı rekabet gücü vermediği ifade edildi.

Açıklamada, Microsoft’un 2023’te Teams dağıtımıyla ilgili yaptığı değişikliklerin AB Komisyonu’nun endişelerini gidermeye yetmediği vurgulandı.

AB Komisyonu, AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin rekabet kurallarına uyup uymadığını denetleme yetkisine sahip. Rekabet kurallarını ihlal eden şirketlere yüksek para cezaları uygulama yetkisi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x