Hamilelikte Bu Sıvıyı İçmek Bebeğin Sakat Doğma Tamamen Engelliyor

Gebeliğin 28. gününden itibaren, anne karnındaki bebeğin gelişimi için hayati derecede öneme sahip bir olay yaşanmakta. İnsan evrimi gereği bebeğe, ailesinden aktarılan ve nöral tüp denilen yapı, sonradan omuriliğin gelişeceği hat boyunca önce oluşuyor, ardından kapanmaya başlıyor.

ÖMÜR BOYU SÜRECEK SAKATLIKLARA NEDEN OLUYOR

İşte bu kapanma insanlar için hayati derecede kritik bir öneme sahip. Çünkü bu hat, beynin ve omuriliğin nerede oluşacağını belirliyor.

Nöral tüp düzgün kapanmadığında, omurilik vücudun dışına taşacak şekilde oluşabiliyor ve “spina bifida” adı verilen bir hastalık ortaya çıkıyor. Ya da yine nöral tüpün düzgün kapanmadığı durumlarda beyin gelişemiyor ve “anensefali” denilen bir başka beyin hastalığı meydana geliyor.

BU TAKVİYEYİ KULLANMAK HASTALIK İHTİMALİNİ SIFIRA İNDİRİYOR

Bu iki hastalık da insanları ömür boyu etkileyen ve yaşamlarını oldukça kısıtlayan nöral tüp bozuklukları olarak bilinmekte.

Yapılan çalışmalar, hamile olan ya da hamile kalmayı düşünen kadınların günde sadece 400 mikrogram folik asit tüketmesi halinde çocuklarındaki nöral tüp hastalığı ihtimalinin yüzde sıfıra düşebildiğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x